Witamy ! Życzymy udanych zakupów.

Zaloguj się lub Załóż konto

Morderstwa polityczne XX wieku

Kliknij na obrazek aby obejrzeć pełną wersję

Zmniejsz
Powiększ

Więcej widoków

Morderstwa polityczne XX wieku

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: Jest na półce

5,00 zł
LUB

Autor


KSIĄŻKA ANTYKWARYCZNA STAN BARDZO DOBRY (-)

Opis

Wstęp

Nie zawsze musi dojść do wojny, by nastąpił znaczący zwrot polityczny. Kula, ładunek wybuchowy, cios noża potrafią skierować historię świata na nieprzewidziane tory. W naszych czasach mord polityczny był popularniejszym niż wojna środkiem korygowania losów całych narodów.

Mord polityczny jest tak stary jak historia, przynajmniej ta pisana. Zamachy uwiecznione zostały w Starym Testamencie, w greckich i rzymskich sztukach klasycznego antyku, zaś świat arabski wzbogacił zachodnią mowę o techniczne określenie „assassin” — morderca — w języku angielskim i francuskim, oznaczające pierwotnie członka bractwa haszyszowego, jak Arabowie określali średniowieczną sektę fanatycznych morderców, dla których nie było przeszkód w dotarciu do wyznaczonego celu.

Późniejsze stulecia szlifowały technikę morderstwa politycznego, jak np. trucizna Borgiów. A wiek XIX i XX poszerzył spectrum potencjalnych morderców o anarchistów i terrorystów.

Przez stulecia mord polityczny dorobił się również wymiaru moralnego. Filozofowie i teolodzy głowili się, czy zamach na tyrana jest moralnie usprawiedliwiony, jak np. zamach na Adolfa Hitlera z 20 lipca 1944 roku.

Smutne statystyki mówią nam jednak, że w większości wypadków ofiarami zamachów nie są krwawi tyrani, lecz ludzie dążący do pokoju określanego przez innych jako zdrada narodu.

Tak czy inaczej — mord polityczny ciągnie się krwawym ściegiem przez historię powszechną. W tym aspekcie nic się nie zmieniło, a wiek XX był szczególnie obfity w krwawe zamachy.

Informacje

Autor Nie
Ilość stron 315
format 20 cm
Miejsce i rok wydania Warszawa 1992
Oprawa miękka / paperback
Wydawca Nie
Seria wydawnicza Nie
Stan fizyczny bardzo dobry (-)

Q & ATagi

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.