Witamy ! Życzymy udanych zakupów.

Zaloguj się lub Załóż konto

Kontakt  :   telefon  42 288 47 75 ,   501 302 411    Więcej o nas  

 

Z Mackiewiczem na ty

Kliknij na obrazek aby obejrzeć pełną wersję

Zmniejsz
Powiększ

Więcej widoków

Z Mackiewiczem na ty

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: Jest na półce

14,90 zł
LUB

Autor

Jadwiga Karbowska

KSIĄŻKA ANTYKWARYCZNA STAN DOBRY 

Opis

Ilość stron :  289
 
- Jadwiga Karbowska była w okresie międzywojennym recenzentem teatralnym „Słowa" wileńskiego. Towarzyszyła Catowi w jego okresie londyńskim. Świetny zmysł obserwacyjny sprawił, że znając go przez wiele lat potrafiła tę barwna postać zamknąć w zwielokrotnionym obrazie, nie stroniąc od anegdoty, ale też nie gubiąc istotnych rysów bohatera.
Autorka ukazuje Cata niejako prywatnie, „na ty" właśnie. Przy czym częste zmiany perspektywy opisu pozwalają na dystans przekazu, pozwalają też zaprowadzić czytelnika w „tamta" epokę, przywołując jednocześnie znaczące postacie z życia politycznego i ze świata sztuki. Jest tu- więc mowa i o Marszałku Piłsudskim, jak go widział Mackiewicz, i o generale Żeligowskim, także o Sikorskim, o wielu innych naturalnie, przytacza się poglądy Mackiewicza na dramat, malarstwo, literaturę, nie brakuje plenerów wileńskich, ale tak naprawdę książka jest o Mackiewiczu z jego okresu londyńskiego, najmniej dostępnego czytelnikowi w kraju. Obowiązywał wtedy publicznie kontrowersyjny portret Stanisława Cata Mackiewicza, aż do śmiesznych wypaczeń włącznie, jak choćby informacja umieszczona w katalogu Zakładu Historii Partii, gdzie można było (w 1957 roku!) przeczytać: „Mackiewicz Stanisław Cat; jeden z żubrów kresowych, właściciel »Słowa«, obecnie siedzi w Londynie i szczeka na Polskę Ludową".
W tej książce wielobarwny, wspaniały Cat — publicysta i... marzyciel (patrz żartobliwe ujęcie na zakończenie) — kłania się niemal z każdego akapitu.


 

Informacje

Autor Karbowska Jadwiga
ISBN / EAN 83-211-1480-6
Liczba stron 289
format 20 cm
Miejsce i rok wydania Warszawa 1994
Okładka miękka / paperback
Wydawnictwo PAX
Seria wydawnicza Nie dotyczy
Stan fizyczny Nie dotyczy

Q & ATagi

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.